Cam Balkon Fiyatları

Bu gün ki yazımızda sizlere son aylarda alüminyum doğrama, cam balkon, otomatik kepenk ve pvc ürünlerindeki aşırı oynak fiyatlardan ve bunların sebeplerinden bahsedeceğiz.

ülkemizde demir çelik, alüminyum, pvc ve cam ürünleri dolar kurlarındaki artışlara çok hızlı tepki vermektedir yalnız bu tepkiyi kurun geri çekilme hareketi yaptığı zamanlarda göremiyoruz.

0cak 2017 itibarı ile son 6 ayda en düşüğü %6 olmak kaydıyla her kalem imalat malzemesine en az 2-3 defa zam gelmiştir. Hakeza akaryakıt fiyatları ve işçi maliyetleri de benzer şekilde artmıştır. üreticiler 6 ay önce ürettikleri bir mamul malzemeyi, bu gün %20 daha pahalıya üretebiliyor.

sektördeki kar marjları da düşünüldüğünde bu artışı kendi karından karşılaması mümkün görünmüyor. Üretilen ürünlere ister istemez belli oranlarda zam yapılıyor. Bu zamlar hem piyasadaki talebi düşürüyor hemde üreticilerin cirolarını hatırı sayılır biçimde azaltmaktadır.

Yukarıda saydığım nedenler son aylardaki fiyat dalgalanmalarının asıl sebebidir. Bunun dışında birde sürekli olarak piyasada olan ve hizmet talep eden kişilerin kafasını karıştıran durumlarda mevcuttur. Bunların başında iş yeri olmayan, sağdan soldan, eşten dosttan tavsiye ile iş alan ayakçı montajcılardır.

Ayakçıların herhangi bir iş yeri yoktur, üretici bayilerden demonte (paket) ürün alıp müşteriye bu ürünü satmaktadırlar, Fatura, fiş vb alına ürünün garantisi olmaz, bu ürünlerin garantisi sözdedir, iş bitip paralarını aldılar mı bir daha bulmanız neredeyse imkansızdır. Bu kişiler iş stratejisi olarak şunu belirlerler, Günde bir balkon taksam maliyeti üzerine 100-200 tl karla satış yapsam ayda 3-5 bin para kazanırım bana yeter. Bu bakış açısında ne bir vergi ne bir sosyal güvenlik ne de bir sorumluluk vardır. kış aylarında piyasadaki işler azalınca bilinen ve bolca eleman çalıştıran firmalarda birkaç ay çalışıp aylık geliri garanti altına almaya çalışırlar, piyasada işler bollaşınca da hemen iş yerinde problemler çıkartıp işten ayrılırlar.

Piyasada yıllardır var olan üretici firmaları zor duruma soktukları gibi daha sonra montajcı olarak onlardan hizmet alan kişileri de zor duruma sokarlar, vergilendirilmemiş kazançtan ve bunun ülke ekonomisine zararından hiç bahsetmeyeceğim bile.

saygılar AYSA A.Ş.

www.avukatyunusgun.com